Marka danışmanlığı

Bir işletmenin ürünleri üzerine koyarak satış yapması, tescilsiz dahi olsa marka kullanımı demektir. Müşteriler bir ürünü alırken üzerindeki markasına bakarak alır ve aynı marka ile tekrar iletişim kurar. Başkalarına marka adını kullanarak tavsiye eder.

Tescilsiz markayı gören alıcılar, aynı kapsamdaki ürünlerinde kullanarak satış yapabilirler. Müşteri önceden alıp güvendiği marka olarak satın alır.

Markaları değeri kendisini tescil ettirip tanıtan şirketlerden daha büyük olabilmektedir.

Marka tescili için bir kelime ve işareti seçerken duygularla hareket yerine, kolay telaffuz edilen, akılda kalan, basım için kolay büyütülebilen, anlamı itibariyle insanlara ters gelmeyen, Tescil edilecek ülkede benzerleri tescil edilmemiş olan kelime veya ibareler olması gerekir.

Tescil edilecek ülkede benzerlik araştırması yaparak tescil edilip edilemeyeceği kararı doğru verilmelidir.

Tescilli markalar yeni başvurusu yapılan benzer markaların tehdidi altındadır. Türkiye veya yurtdışında kullanılan markaların benzerlerinin başvuruları takip edilmeli ve zamanında itiraz edilerek tescili engellenmelidir. Aksi halde benzer marka aynı piyasayı firmanızla paylaşmaya devam edecektir.

Akademi Yeşil Ofis Marka departmanı uzmanlarımız, marka seçiminden tescili, tescil edilen markanın izlenerek zamanında itiraz işleminin başlatılması, taklitler halinde dava açılması için avukatımızın devreye girmesi, marka süre yenilemelerinin izlenerek zamanında işlem yapılması konularında etkin danışmanlık hizmetleri sunar.

 

ÜCRETSİZ ön danışmanlık formumuzdan yararlanın...