İsgüm Kontrol Belgesi

İthalatı yapılmak istenen kimyasallar için (boya, tiner, vernik, solvent, yapıştırıcı vb) alınması gereken “İthalat izin” belgesidir.

İzinler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir. (2015/1 sayılı İthalat Tebliği’nin  EK-4)

03.03.2015 tarihinden itibaren onaylanan kontrol belgeleri, Gümrük ve Ticaret BakanlığınınTek Pencere Sistemi adını verdiği elektronik sisteme aktarılmıştır. Bu nedenle kağıt ortamında kontrol belgesi düzenlenmemektedir.

Sonuçlanan belgeler, İSGÜM’ün web sitesinde yayınlanmakta, kontrol belgesi başvurusu esnasında alınan “başvuru numarası” ile kontrol edilmektedir.

Bu sebeple kargo ile yapılan müracaatlar kabul edilmemekte,  başvuruların elden yapılması ve her bir başvuruya ait numaranın not edilmesi gerekmektedir.

İSGÜM kontrol belgesi konusunda yeni uygulamaları, başvuru dosyası hazırlığı ve takibi konusunda hizmet almak için Akademi Yeşil Ofis uzmanlarından bilgi almadan karar vermeyiniz.

ÜCRETSİZ ön danışmanlık formumuzdan yararlanın...