Gıda ve Yemin İthalat İzni – Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği EK-II kapsamında ithalatı yapılmak istenen gıda maddeleri için alınması gereken izinlerdir.
Söz konusu izin genel olarak aşağıdaki ürün gruplarını kapsar. 2015/5 İthalat Denetimi Tebliği

·         Her türlü doğal meyve, sebze, baharat vb.

·         Alkollü ve alkolsüz içecekler

·         Sporcu Gıdaları

·         Enerji İçecekleri

·         Bisküviler, şekerlemeler, dondurulmuş gıdalar, tahıl ürünleri vb.
Önemli:İçeriğinde %50’den fazla hayvansal kökenli bileşen (et, süt, yumurta vb.) bulunduran gıdaların ithalatı kontrol belgesi ile yapılmaktadır.

İzinler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS) adı verilen elektronik sistem üzerinden alınmaktadır.

Ön bildirim adı verilen bu işlem için, mevzuata uygun şekilde hazırlanmış “içerik belgesi” ve “etiket örneği” ile başvuru yapılır ve ürünler Bakanlığın onayladığı etiket ile ithal edilir.

Söz konusu izinler, ürünün içeriğinde, üreticide, etiketinde ve mevzuatta herhangi bir değişiklik olmadığı sürece geçerlidir. Ön bildirimi onaylanan ürünün her ithalatı öncesinde “sevkiyat bildirim” başvurusu yapılarak ithalat gerçekleştirilir.

İthal etmek istediğiniz gıda maddesinin izin süreci hakkında bilgi ve hizmet almak için Akademi Yeşil Ofis uzmanlarına danışmaktan çekinmeyiniz.

ÜCRETSİZ ön danışmanlık formumuzdan yararlanın...